Administracja i Zarządzanie Publiczne
Cele kształcenia:
Celem kształcenia na obszarze studiów Administracja i Zarządzanie Publiczne jest przygotowanie studentów do sprawnego funkcjonowania w nowoczesnej i dynamicznej strukturze administracyjnej sektora publicznego. Zdobycie praktycznej wiedzy i umiejętności z zakresu nowego zarządzania publicznego, prawa administracyjnego oraz procedur administracyjnych. Zapoznanie się z problemami organizacji oraz wykorzystywanymi metodami i technikami w celu efektywnego zarządzania jednostkami administracji publicznej. Kluczowym celem jest wykształcenie wysoko wykwalifikowanej kadry nastawionej na rozwiązywanie problemów w jednostkach administracji rządowej oraz samorządowej.
Studia skierowane są do osób chcących zdobyć wykształcenie z zakresu administracji publicznej oraz w przyszłości podjąć pracę w instytucjach administracyjnych różnego szczebla, w szczególności na stanowiskach kierowniczych.
Program studiów:
Obszar Administracja i Zarządzanie Publiczne realizowany w ramach kierunku Zarządzanie przejawia elementy Nowego Zarządzania Publicznego (NPM), które wskazuje na podobieństwo organizacyjnych cech administracji publicznej i sektora prywatnego, a także sektora pozarządowego, eksponując znaczenie profesjonalnego zarządzania i efektywności.
Wiedza:
Absolwent obszaru Administracja i Zarządzanie Publiczne ma szeroką wiedzę z zakresu zarządzania, prawa i administracji w kontekście mechanizmów rządzenia i administrowania, ze szczególnym uwzględnieniem zarządzania publicznego oraz procesów decyzyjnych. Zna i rozumie istotę misji administracji publicznej. Do najistotniejszych zagadnień, którym poświęca się wiele uwagi podczas realizacji procesu kształcenia należą: rodzaje struktur i instytucji społecznych (politycznych, prawnych i ekonomicznych) i ich istotne elementy, system i organy władzy w Rzeczypospolitej Polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem organów administracji publicznej rządowej (ogólnej i specjalnej) i samorządowej, system prawa polskiego, prawa międzynarodowego i prawa Unii Europejskiej oraz wzajemne powiązania w ramach tych systemów oraz relacji pomiędzy prawem polskim, prawem międzynarodowym, i prawem Unii Europejskiej, podstawowe formy indywidualnej przedsiębiorczości.
Umiejętności:
Student obszaru administracja publiczna w toku studiów zdobywa umiejętności z zakresu:
- Prawidłowego interpretowania pojęć prawnych, ekonomicznych.
- Potrafi posługiwać się terminologią z zakresu prawa i administracji.
- Potrafi przewidzieć skutki prawne i praktyczne wprowadzania wybranych rozwiązań prawnych.
- Potrafi prawidłowo posługiwać się wybranymi normami i regułami prawnymi, w celu rozwiązania konkretnego zadania z zakresu dziedzin nauk prawnych i ekonomicznych.
- Samodzielnego przeprowadzenia postępowania administracyjnego.
- Dokonania rzetelnej kwalifikacji prawnej.
- Wydania i uzasadnienia prawidłowej decyzji administracyjne.
- Kierowania zespołami ludzkimi.
- Planowania i organizacji pracy biurowej.
- Współczesnych rozwiązań strukturalnych.
- Komunikacji interpersonalnej.
- Potrafi używać różnorodnych technik negocjacyjnych.
- Formułowania celów strategicznych.
- Rozwiązywania problemów w jednostkach rządowych oraz samorządowych.
Języki obce:
Studenci mogą dokonać wyboru w zakresie języka obcego, którego chcą się uczyć. Zdecydowanie najchętniej wybierany jest język angielski. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu lektorów, studenci tego obszaru potrafią opisać podstawowe zagadnienia z zakresu administracji, zarządzania i prawa w języku angielskim.
Umiędzynarodowienie studiów:
Studenci mają możliwość uczestniczenia w licznych międzynarodowych programach wymiany (m.in. program ERASMUS PLUS), a także realizować praktyki specjalistyczne w krajach Unii Europejskiej.
Wykaz przedmiotów:
Przykładowe przedmioty:
- Polityka społeczna
- Techniki komunikacji interpersonalnej i autoprezentacji
- Wprowadzenie do administracji publicznej
- Techniki negocjacji i mediacji
- Marketing terytorialny
- Podstawy planowania i gospodarowania przestrzenią
- Podstawy marketingu
- Wybrane zagadnienia z ekonomii
- Podstawy prawa i ochrona własności intelektualnej
- Gospodarowanie zasobami pracy
- Nauka o administracji
- Relacje społeczne
- Kontrola i monitoring w systemie administracji publicznej
Przygotowanie praktyczne:
Zgodnie z profilem kształcenia program wyższych studiów zawodowych kładzie szczególny nacisk na przygotowanie praktyczne studentów do pracy zawodowej. Cel ten realizowany jest poprzez: zajęcia z nauczycielami akademickimi z doświadczeniem w danej branży, spotkania z ekspertami, organizację wydarzeń branżowych, możliwość certyfikowania określonych kompetencji, zajęcia warsztatowe, gry symulacyjne oraz obligatoryjne praktyki zawodowe.
- OPIEKA
Realizację praktyk nadzorują: Koordynator ds. kształcenia praktycznego oraz opiekunowie praktyk w Instytucie. W nawiązaniu kontaktu z miejscem odbywania praktyki pomaga również Biuro Kształcenia Praktycznego.
- DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE A ZALICZENIE PRAKTYK
Osoby pracujące lub prowadzące własną działalność gospodarczą uzyskują możliwość zaliczenia efektów kształcenia praktyk na podstawie doświadczenia zawodowego.
Student ma możliwość rozwoju umiejętności i nabywania kompetencji w ramach praktyk nadprogramowych (krajowych i zagranicznych).
Praktyki i staże:
- CEL
Podstawowym celem obligatoryjnych praktyk zawodowych jest wdrożenie studentów do przyszłej pracy zawodowej oraz zgromadzenie przez nich doświadczeń w zakresie studiowanego obszaru kształcenia ze szczególnym uwzględnieniem integracji nabywanych umiejętności praktycznych z wiedzą i kompetencjami społecznymi.
- LICZBA PUNKTÓW ECTS
Studenci w toku kształcenia odbywają praktyki:
- praktykę „Kompetencje pracownicze” realizowaną do końca I roku studiów, uzyskując min. 6 punktów ECTS;
- praktykę branżową, realizowaną w kolejnych latach zgodnie z planem studiów, uzyskując min. 12 punktów ECTS.
Część praktyk może odbywać się w sposób zdalny lub projektowy.
- MIEJSCA
Miejsca odbywania praktyk: urzędy administracji rządowej i samorządowej, instytucje i agendy Unii Europejskiej, służby dyplomatyczne, Komenda Wojewódzka/Miejska Policji, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu, straż gminnej, przedsiębiorstwa prywatne i państwowe (realizowanie praktyk na stanowisku doradcy finansowego lub eksperta do spraw podatków), biura nieruchomości, firmy ubezpieczeniowe.
- PRAKTYKI NADPROGRAMOWE
Studenci mają także możliwość odbycia obligatoryjnych lub fakultatywnych międzynarodowych praktyk w ramach programu ERASMUS np. we Francji, Włoszech, Niemczech, Finlandii, Belgii, Grecji oraz Portugalii.
Zajęcia eksperckie:
W trakcie przygotowania teoretycznego odbywają się wykłady eksperckie prowadzone przez wybitnych praktyków z dziedzin takich jak: zarządzanie, administracja czy prawo. Tematyka wykładów eksperckich oscyluje wokół Nowego Zarządzania Publicznego.
Szkolenia i certyfikaty:
W trakcie studiów student ma możliwość skorzystania ze szkoleń oferowanych przez Centrum Szkoleń i Certyfikacji np.:
- Strategie rozwoju jednostki samorządowej.
- Partnerstwo publiczno-prywatne – założenia i praktyka.
- Strategia zarządzania projektem.
Dodatkowe kompetencje:
Zarówno absolwenci jak i uczestnicy studiów mają możliwość zdobycia i doskonalenia dodatkowych kompetencji w ramach szerokiej oferty specjalistycznych kursów, szkoleń, warsztatów oraz licznych kierunków studiów podyplomowych oferowanych przez Wyższą Szkołę Gospodarki. Rekomendowane kursy i warsztaty rozszerzające zakres kompetencji to m.in.: Audyt wewnętrzny w sektorze publicznym, Zamówienia publiczne, Prawo pracy dla urzędników, Prawo i praktyka postępowania administracyjnego, Kadry i płace, Psychologia w zarządzaniu i biznesie, Asertywność, Techniki negocjacji.
Perspektywy zatrudnienia:
Uprawnienia zawodowe (uprawnienia do wykonywania zawodu, uzyskane w efekcie ukończenia studiów, możliwe do uzyskania po odbyciu szkoleń uzupełniających, praktyk zawodowych lub spełnieniu dodatkowych warunków)
Obszar studiów przygotowuje do wykonywania zawodów takich jak:
- urzędnicy do spraw podatków, urzędnicy organów udzielających licencji, pośrednicy pracy, asystenci ubezpieczeniowi, specjaliści analizy rynku pracy, referenci administracyjno-biurowi, urzędnicy państwowi, urzędnicy samorządowi, pracownicy urzędów pracy, administracji oświatowej i wiele innych.
Uprawnienia zawodowe:
Możliwe do uzyskania po odbyciu szkoleń uzupełniających, praktyk zawodowych.
Miejsca i stanowiska pracy:
Absolwenci znajdą pracę na kierowniczym lub samodzielnym stanowisku w sektorze publicznym administracji państwowej, rządowej lub samorządowej na następujących szczeblach:
- centralnym: ministerstwa, urzędy centralne, fundusze, agencje
- wojewódzkim: urzędy wojewódzkie, marszałkowskie, wojewódzkie inspekcje i służby
- powiatowym i gminnym: starostwa, urzędy miejskie, urzędy gminne, inspekcje, służby
Ścieżki kariery:
Budowanie ścieżki kariery polega na indywidualnym zaplanowaniu schematu rozwoju zawodowego pracowników bądź też potencjalnych kandydatów. Dobrze wyznaczona ścieżka kariery zawodowej jest niezbędna na dzisiejszym rynku pracy. Warto wziąć pod uwagę różne warianty rozwoju kariery. WSG daje taką możliwość.
Uzupełnienie wykształcenia:
Po ukończeniu studiów istnieje możliwość kontynuowania kształcenia na studiach drugiego stopnia (magisterskich), bądź na studiach podyplomowych realizowanych przez Wyższą Szkołę Gospodarki, na takich kierunkach jak np.:
- Administracja i Zarządzanie Finansami Publicznymi
- Bezpieczeństwo i Higiena Pracy
- Doradca finansowy
- Public Relations
- Zarządzanie Finansami Małych i Średnich Przedsiębiorstw
- Zarządzanie Zasobami Ludzkimi
Rekomendowane specjalizacje
- Zarządzanie kryzysowe