Logopedia
Cel studiów
Celem studiów jest przygotowanie absolwentów do podjęcia pracy na stanowisku logopedy w placówce leczniczej:
wyposażenie w wiedzę i umiejętności diagnozowania oraz określania kierunków pracy terapeutycznej zaburzeń mowy,
przygotowanie do prowadzenia terapii logopedycznej nastawionej na korygowanie wad wymowy.
Adresaci
Absolwenci uczelni wyższych , którzy zainteresowani są podjęciem pracy na stanowisku logopedy w placówkach leczniczych.
Podstawą rekrutacji jest rozmowa kwalifikacyjna, która ma sprawdzić predyspozycje kandydatów do wykonywania zawodu logopedy (do rozmowy powinny przystępować osoby bez wad wymowy, wad głosu i wad słuchu). Ukończone studia wyższe (m.in. licencjat) oraz brak przeciwwskazań do wykonywania zawodu logopedy.
Uzyskiwane uprawnienia
Absolwenci otrzymują świadectwo ukończenia studiów uprawniające do wykonywania zawodu logopedy w placówkach leczniczych. Warunkiem ukończenia studiów jest uzyskanie zaliczeń z przedmiotów objętych programem nauczania i zdanie 3 egzaminów kursowych oraz przedłożenie pracy dyplomowej i złożenie egzaminu końcowego. Studia zapewniają pełne przygotowanie teoretyczne oraz intensywną, aktywną formę praktyki zawodowej.
Absolwenci mogą podejmować pracę w gabinetach logopedycznych oraz innych ośrodkach, prowadząc zajęcia w zakresie profilaktyki i terapii osób z wadami i zaburzeniami mowy.
Ramowy program
Pedagogika specjalna – wybrane problemy
Nauka o języku- semantyka, składnia i morfologia języka polskiego
Biologiczne podstawy mowy i myślenia
Fonologia i fonetyka artykulacyjna
Wstęp do logopedii
Psychoterapia
Teoria zaburzeń mowy
Profilaktyka i diagnoza logopedyczna
Terapia logopedyczna
Komunikacja alternatywna i wspomagająca
Psychologia kliniczna
Zaburzenia procesów emocjonalno-motywacyjnych u dzieci
Foniatria
Neurologopedia
Emisja głosu
Surdologopedia
Oligofrenologopedia
Ortodoncja
Warsztaty terapii zajęciowej
Warsztat pracy logopedy
Wspomaganie rozwoju – praca indywidualna
Metodyka zajęć korekcyjno-wyrównawczych
Logorytmika
Funkcjonowanie dziecka z zaburzeniami mowy w grupie rówieśniczej
Komputer w logopedii
Logopedia medialna z ortofonią
Metody terapii dziecka
Parcjalne zaburzenia rozwoju psychoruchowego
Współpraca z nauczycielami i rodzicami
Neurologia dziecięca
Glottodydaktyka
Seminarium dyplomowe
Praktyka specjalistyczna
Forma zaliczenia
egzamin końcowy
praca dyplomowa
praktyki
Ilość godzin
600 (w tym 60 godz. praktyk)













Strony internetowe, których operatorem jest Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy używają plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.