Nowość - studiuj Administracje w Pile
W tym roku Wyższa Szkoła Gospodarki obchodzi 30. rocznicę istnienia. Przez trzy zaledwie dekady uczelnia stała się marką rozpoznawalną w całej Polsce. W tej chwili działa na terenie 10 miast i co chyba najważniejsze, może pochwalić się 91-procentowym współczynnikiem skuteczności zatrudnienia swoich absolwentów.
Rozmowa z Bożeną Karpińską, dyrektor personalną Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy, Dziekanem Wydziału Nauk Stosowanych w Pile.
Faktycznie, taki wynik pokazują nam badania losów absolwentów. Ale nie jesteśmy tym zaskoczeni. Łączenie wiedzy akademickiej z praktyką zawodową zawsze było naszym priorytetem. Zależy nam na tym, by zdobytą u nas wiedzę studenci umieli wykorzystać w praktyce, odnajdując bez trudu swoje miejsce na rynku pracy. Efekty nauczania sprowadzamy do trzech kluczowych elementów: wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych.
Od niedawna łączy Pani różne role zawodowe. Zajmowane wcześniej stanowisko dyrektora personalnego Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy, z funkcją dziekana Wydziału Nauk Stosowanych WSG w Pile. Jest jeszcze trzecia rola, wykładowcy.
Bardzo lubię łączyć różne formy aktywności zawodowej i zdobyte w ten sposób doświadczenie przekazywać studentom - przyszłym menedżerom, ekonomistom, pracownikom jednostek administracyjnych, firm transportowych i nie tylko. Do kwietnia bieżącego roku, zamierzam również zakończyć proces otwarcia przewodu doktorskiego z nauk o zarządzaniu na UMK w Toruniu. Moje zainteresowania naukowe skupione są głównie wokół zarządzania wiedzą i kompetencjami oraz zarządzania zmianą. Te ostatnie, dla kogoś z branży edukacyjnej, stają się niezwykle istotne, zwłaszcza w kontekście zmieniającej się ustawy o szkolnictwie wyższym
Czy Wydział Nauk Stosowanych w Pile, którym kieruje Pani od września 2018 roku czekają poważne zmiany?
Żadnej rewolucji i drastycznych ruchów nie przewiduję. Mamy świetny zespół wykładowców i kadry administracyjnej oraz ustabilizowaną pozycję na lokalnym rynku edukacyjnym. W tej chwili zależy nam na wypromowaniu nowego kierunku. Otrzymaliśmy bowiem w grudniu 2018 pozytywną decyzję Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego nadającą uczelni uprawnienia do prowadzenia kształcenia w formie stacjonarnej i niestacjonarnej studiów pierwszego stopnia na kierunku Administracja realizowanym na Wydziale Nauk Stosowanych w Pile. Rozpoczynamy właśnie intensywną rekrutację i niewykluczone, że zajęcia ruszą już w marcu. Będą to studia I stopnia.
Czym wasza Administracja będzie się wyróżniać?
Z uwagi na profil naszej uczelni na pewno będzie to kolejny kierunek o profilu praktycznym. Od początku naszej działalności edukacyjnej szczególny nacisk kładziemy na to, by wypuszczać na rynek pracy specjalistów realnie przygotowanych do podejmowania konkretnych zadań, w tym przypadku w jednostkach administracyjnych. Stawiamy zatem na mocne upraktycznienie kierunku. Opracowanie programu poprzedziła, jak zawsze, gruntowna analiza potrzeb rynku.
Co to konkretnie oznacza dla studenta?
Przede wszystkim dajemy naszym słuchaczom możliwość czerpania z wiedzy i doświadczenia zawodowego wykładowców, będących doskonałymi praktykami w swoich specjalnościach. Nasza kadra wykładowa to przedsiębiorcy, menedżerowie, urzędnicy. O tym, że kształcenie akademickie mocno zintegrowane jest u nas z praktyką świadczy choćby liczba naszych partnerów biznesowych na lokalnym rynku. W tej chwili w Pile współpracujemy ze spółką Signify (wcześniej Philips Lighting Poland - dop. red.), która funduje nagrody dla naszych studentów, autorów najlepszych prac dyplomowych. Cieszymy się również z szeregu innych porozumień z instytucjami i firmami. Pozwalają one na łączenie dorobku naukowego i edukacyjnego WSG z potencjałem danej instytucji.
Większość obszarów studiów dostępnych na Wydziale Nauk Stosowanych w Pile to tak zwane studia zdalne. To powoli staje się specjalnością i znakiem rozpoznawczym Wyższej Szkoły Gospodarki. Na czym to polega?
Są to studia z wykorzystaniem nowoczesnych technologii informatycznych, prowadzone na odległość, poza siedzibą uczelni. Studenci realizują program głównie na stworzonej przez nas platformie zdalnego nauczania ONTE. Zgodnie z Ustawą prawo o szkolnictwie wyższym i nauce i stosownymi rozporządzeniami, studenci na tego rodzaju studiach, do siedziby uczelni przyjeżdżają na zajęcia o charakterze praktycznym (warsztaty, laboratoria), na egzaminy i zaliczenia. Pozostałe zajęcia są realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość oraz w postaci konsultacji w kontakcie bezpośrednim.W Pile można tak studiować Ekonomię menedżerską, Administrację i zarządzanie publiczne, Gospodarkę i administrację publiczną, Usługi społeczne, Kryminologię, Psychopedagogikę. W tej chwili naszym wiodącą dziedziną jest Ekonomia.
Jedną z wizytówek WSG od dawna jest indywidualizacja programów studiów.
Od początku istnienia uczelni stawiamy na wielokierunkowość i cały czas rozwijamy ten aspekt. Każdy student ma u nas możliwość dobrania przedmiotów z rozmaitych obszarów i ścieżek edukacyjnych, by poszerzać swoje kompetencje w jak najbardziej korzystny dla siebie sposób.
Inna rzecz to studia podyplomowe, na których WSG również od dawna się koncentruje.
Mamy bardzo rozbudowaną ofertę studiów podyplomowych, dostosowaną do potrzeb lokalnego rynku. W Pile na przykład od kilku lat bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się choćby studia Kadry i płace. Pobudki do rozpoczęcia tych studiów bywają rozmaite. Część słuchaczy chce zwiększyć swoje kompetencje, inni są kierowani przez firmy, kolejni kształcą się dla siebie, na przykład przedsiębiorcy, bo chcą lepiej rozumieć procesy rynkowe.
Owocem studiów na WSG, jak wynika z Waszej oferty, są nie tylko tytuły zawodowe licencjata czy magistra. Większość waszych absolwentów może wzbogacić swoje CV o certyfikaty i świadectwa ukończenia szeregu dodatkowych kursów.
Szukamy różnych elementów, które uatrakcyjnią studentom przebieg studiów, ale też będą ciekawe i pożyteczne dla przyszłych pracodawców. Stawiamy na szkolenia i kursy specjalistyczne. Ostatnio na przykład studentom z Piły oferowaliśmy certyfikat z zarządzania projektami. Najczęściej są to bardzo szczegółowe uprawnienia, które dobrze mieć w swoim portfolio.
WSG znane jest w wielu miastach ze współpracy z otoczeniem społecznym. Najlepszym przykładem są działania na terenie kampusu w Bydgoszczy – przedszkole, żłobek, centrum medyczne. Czy w Pile może być podobnie?
Bardzo zależy nam na każdej lokalnej społeczności, w ramach której działamy. W Pile chcemy przede wszystkim na razie ustabilizować nasza ofertę edukacyjną i sprawdzić możliwości otwieranej właśnie Administracji. Ale oczywiście, mamy różne plany niezwiązane wprost z edukacją. Nie ukrywam, że myślimy poważnie o otwarciu w Pile żłobka akademickiego, na wzór tego, który funkcjonuje z powodzeniem w Bydgoszczy. Podjęliśmy już pierwsze kroki w kierunku realizacji tego projektu.